نماز و عترت
 

شهادت امام زمان (عج) و قاتل آن امام معصوم

دليل قطعي و محكمي بر شهادت امام مهدي (عج) در دست نيست. كساني هم كه قائل به شهادت امام زمان(عج) شده‌اند، دو دليل آوردند:

1- رواياتي كه دلالت مي كنند، همه امامان به مرگ غير طبيعي از دنيا خواهند رفت. امام حسين (ع) مي‌فرمايند: همه امامان، يا شهيد مي‌شوند يا مسموم...»
2- رواياتي كه دلالت مي‌كنند، حضرت توسط زني به نام «سعيده» به شهادت مي‌رسند.

به هر حال مي‌گوييم:
روايات مذكور و مسأله شهادت حضرت مهدي(عج) با روايات ديگري كه دلالت بر اصلاح عموم مردم در عصر ظهور دارد، سازگار نيست. روايت دوم كه حضرت توسط سعيده شهيد مي‌شوند، از نظر سندي مشكل دارد.
نقل شده كه فرمودند: چون معرفت و ايمان به حضرت در دل مردم مستقر شود، مرگ حضرت حجّت (عج) فرا مي رسد.

اين مطالب استخراجي از سايت http://www.emammahdi.com است و اينجانب از صحّت مطالب اين سايت اطمينان خاطر ندارم. زيرا (بر اساس برهان خلف) اگر امام زمان شهيد نشود، پس مسئله ي رجعت، كه بعد از آن امام است، چه ميشود؟ پس امام زمان شهيد خواهد شد و چون در اين باره فقط و فقط روايت زني به نام سعيده وجود دارد، پس اين روايت به احتمال قوي صحيح مي باشد. به ادامه مطالب از سايتي ديگر توجّه فرماييد: (البته اين سايت هم به همين موضوع اشاره دارد!!!)

روايات در مورد چگونگي شهادت حضرت (عج) مختلف است. در كتابي به شهيد شدن امام زمان (عج) توسط يك پيرزن با اوصاف خاص تصريح شده. اما سندي براي اين حديث بيان نشده است. لذا نمي توان آن را پذيرفت. در مورد شهادت حضرت، روايات كلي هم وجود دارد كه بر اساس آنها، هيچ امامي نيست، مگر اين كه كشته يا مسموم مي شود. ظاهر اين گونه روايات، شهادت حضرت را بيان مي كند، اما دليل قطعي بر شهادت شخص حضرت، وجود ندارد.

در روايات آمده، امام حسين (ع) و يارانش در اواخر حيات امام زمان (عج) رجعت مي كنند و امام زمان (عج) بعد از معرفي آنها و شناخت مردم، از دنيا رحلت مي كند و امام حسين (ع) غسل و دفن حضرت را بر عهده مي گيرد. سپس سالهاي طولاني حضرت امام حسين (ع) حكومت مي كند و رهبري را بر عهده مي گيرد. طبق اين نوع روايات امام زمان (عج) به مرگ طبيعي از دنيا مي روند و اين احتمال قوي تر به نظر مي رسد.

مطلب مربوط به شهادت حضرت در الزام الناصب چنين است:
«فَإذَا تَمُتُّ السَبعُونَ سِنَۀً اَتَي الحُجَّۀُ المَوتَ فَتَقَتَلَهُ إمرَأةً مِن بَنِي تَمِيمٍ اسمُهَا سَّعِيدَةٌ وَ لَهَا لَحَيَّةٍ كَلَحَيَّهٍّ الرَّجُلُ بِجَاوَنِ صَخَرٌ مِن فَوقِ سَطحٍ وَ هُوَ مُتَجَاوِزٌ فِي الطًّرِيقٍ، فَإذَا مَاتَ تَوَلَّي تَجهِيزَةِ الحُسَينُ(ع)» با پايان يافتن هفتاد سال از آمدن امام زمان(عج) زني از قبيله بني تميم به نام سعيده او را شهيد مي كند. وي همچون مردان، داراي ريش(؟) مي باشد و در حالي كه امام زمان(عج) از راهي مي گذرد، با هونگي از جنس سنگ امام را به شهادت مي رساند. پس از فوت امام زمان(عج)، امام حسين(ع) غسل، تكفين و تدفين او را انجام مي دهد.
اشكالاتي چند در اين مطلب وجود دارد از جمله اينكه اين سخن روايتي از يكي از معصومين(ع) نيست! بلكه سخني منقول از يكي از علماست، آن هم عالمي ناشناخته! اگر هم عبارت ياد شده به مضمون روايات اشاره داشته باشد، در اين صورت هم به دليل ناشناخته بودن سند، مرسل به حساب آمده و به دليل ضعيف بودن از ناحيه سند، پذيرفته نيست، از اين رو نمي تواند بيانگر رويدادي تاريخي باشد.
ريش دار بودن قاتل نيز كه خود يك زن است، روايت را با اشكالات فراواني روبرو مي كند از جمله: هر چند به گونه اي نادر، برخي از زنان، ريش بسيار مختصري در مي آورند، ولي هيچ گاه ميزان آن به اندازه ريش يك مرد نمي رسد، آن گونه كه در روايت بدان اشاره شده است. در تاريخ سابقه ندارد كه حتي يك زن به صورت ريش كامل يك مرد، ريش درآورده باشد ولي در روايت بدان تصريح شده است. اگر هم گفته شود چنين چيزي به عنوان يك استثناء و به قدرت الهي موجود شده تا با قاتل ولي عصر(عج) قرار گيرد پاسخ آن است كه اگر چنين زني مدتي در ميان مردم آن زمان زندگي كند، با توجه به سخن گفته شده از او در كتاب ها به عنوان قاتل امام زمان(عج)، در اين صورت حكومت حضرت مهدي(عج) درباره آن تصميمي خاص مي گرفت.

پس از شهادت امام زمان (عج)

در حديثي در كتاب الزام الناصب تأليف شيخ علي يزدي حائري ج2ص182 نوشته كه دنيا بعد از شهادت امام زمان (عج) به همان كفر و گمراهي ها برمي گردد.(؟) واقعاً اين طور است؟ يعني اين همه ما دعا مي كنيم كه با فرج امام زمان دنيا به سوي هدايت برگردد همه اش موقتي است و دوباره دنيا به هماني كه هست برمي گردد؟ پس اينكه مي گويند امام زمان اميد همه انبيا و اوليا است چه مي شود؟
متن حديث با ترجمه:
قال علي (عليه السلام): «بعد ذلك يموت المهدي ويدفنه عيسى بن مريم في المدينة بقرب قبر جده رسول الله (ص) يقبض الملك روحه من الحرمين وكذلك يموت عيسى ويموت أبو محمد الخضر ويموت جميع أنصار المهدي ووزراؤه وتبقى الدنيا إلى حيث ما كانوا عليه من الجهالات والضلالات وترجع الناس إلى الكفر فعند ذلك يبدأ الله بخراب المدن والبلدان.»

امام علي (ع) فرمودند: «... بعد از اين، مهدي (عج) در سرزمين حرمين از دنيا مي رود و عيسي بن مريم او را در كنار قبر جدش رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم دفن مي كند و همچنين عيسي و خضر و همه ياوران مهدي و وزرايش مي ميرند و دنيا به همان جهالت ها و گمراهي ها برمي گردد و مردم به كفر رجوع مي كنند و در اين هنگام خداي متعال شروع به خراب كردن شهرها و سرزمين ها مي كند.» (؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟)

 


در پاسخ به اين نكته گفتني است: بعد از ظهور، امام زمان(ع) مدتى را در روى زمين سلطنت و حكومت مى كند. البته روايات در رابطه با مدت حكومت مختلفى است. از 5 سال تا 309 سال ذكر شده است. اين اختلاف شايد اشاره به دوران هاى مختلف حكومت آن حضرت باشد:
علامه مجلسى مى گويد: بعضى از روايات بر جميع مدت حكومت و بعضى بر زمان استقرار دولت، دلالت دارد. يكى از اعتقادات شيعه، مسئلة رجعت است. رجعت در زمان ظهور و پس از ظهور امام زمان(ع) به وقوع مى پيوندد. عقيدة شيعه اماميه آن است كه خداوند متعال در موقع ظهور امام زمان(ع) مردمى از شيعيان آن حضرت را كه قبلاً مرده بودند به دنيا بر مى گرداند تا به ثواب يارى او و مساعدت وى و مشاهده دولت آن حضرت فائز گردند. هم چنين مردمى از دشمنان آن حضرت را نيز زنده مى گرداند تا از آن ها انتقام گيرد. بر اين اساس در دعاى عهد نيز مى خوانيم: قبل از ظهور حضرت مردم را از قبر بيرون آور تا در ركاب حضرت باشم. از روايات استفاده مى شود كه بعضى از امامان (ع) مانند امام حسين(ع) به دنيا بر مى گردد. امام صادق(ع) مى فرمايد: «نخستين كسى كه قبرش مى شكافد و زنده مى شود و به دنيا بر مى گردد، حسين بن علي(ع) است و اين رجعت عمومى نيست بلكه افراد خاصى به دنيا بر مى گردند كه يا مؤمن خالص و يا مشرك محض باشند.»

پس از حكومت سيصد ساله و بيشتر مفاهيم دينى توسط معصومان، مجدداً اوضاع دگرگون شده حكومت هاى دينى و غير دينى رخ مى نمايند. جباران زمام امر را به دست مى گيرند حكومت هاى دينى از بين مى روند و با گذشت زمان ارزش هاى اخلاقى وانسانى از ميان مى رود و فساد و بى بند و بارى سطح جهان را فرا مى گيرد. روايات زيادى دربارۀ علايم قيامت داريم كه اشراط الساعه اش مى گويند و اين احاديث غير از علايم ظهور امام عصر(ع) است، چرا كه بيشترين تأكيد در علائم ظهور بر حاكميت ظلم و جور است ولى در علايم قيامت بر فساد و بى بند و بارى هاى اخلاقى و علنى شدن مسايل جنسى در برابر چشم مردم است. در هر صورت ممكن است اين وضعيت ميليونها سال طول بكشد تا قيامت بر پا گردد.

عياشى در تفسير خود از جابر بن يزيد جعفى روايت نموده كه گفت شنيدم حضرت باقر(ع) مى فرمود: به خدا قسم مردى از ما اهل بيت بعد از مرگش سيصد و نه سال سلطنت مى كند. عرض كردم: اين در چه زمانى خواهد بود؟ فرمود: بعد از مرگ قائم است. عرض كردم: حضرت قائم در عالم خود چقدر باقى مى ماند؟ فرمود: نوزده سال از موقع قيام تا هنگام مرگش. عرض كردم:‌ آيا بعد از مرگ قائم هرج و مرج مى شود؟ فرمود: آرى پنجاه سال. آن گاه امام منتصر به دنيا باز مى گردد براى خون خواهى خود و يارانش. وى بى دين ها را به قتل مى رساند و به اسارت مى برد. پس از ايشان امام سفاح به دنيا بر مى گردد پس تمام دشمنان ستمگر ما را مى كشد و تمام زمين را مالك مى شود و خداوند كار او را اصلاح مى گرداند و سيصد و نه سال سلطنت مى كند آن گاه امام فرمود: اى جابر مى دانى امام منتصر و سفاح كيست؟ منتصر حسين(ع) و سفاح، اميرالمؤمنين(ع)
از اينگونه روايات استفاده مي شود كه بي شك، هر گاه در جامعه جهاني، امام معصوم (ع) حاكميت جامعه را در دست بگيرد جامعه عاري از فساد و تباهي مي گردد و هر گاه مردم، از امام معصوم (ع) و حاكميت انسان كامل فاصله گرفته اند و به حكومت طاغوت گرايش پيدا كرده اند، و يا بنا به دلايلي نظير جهل و غفلت خود مردم، امام معصوم غايب شده، مردم خود را از درك نور هدايت امام و لطف خاص الهي محروم ساخته اند.
و اين موضوع ارتباطي به زمان خاصي ندارد خواه زمانه غيبت باشد، خواه ظهور، يا در دوران رجعت و يا تا قيام قيامت، هيچ استثنائي ندارد، تا حيات بشري برپاست و قيامت محقق نشده، حكايت همين است.
ماداميكه مردم از نور هدايت امامت و ولايت برخوردارند و همچون پروانه هائي گِرد شمع پر فروغ امام معصوم اين انسان كامل مي گردند، سعادت دنيا و آخرت و امنيت حقيقي شان تأمين و تا زمانيكه بر خلاف مسير فطرت و انسانيت شان دامان امام معصوم و مكتب اهل بيت (ع) را رها ساخته و از طواغيت هواهاي نفساني و مكتب شيطان پيروي كنند، جز ظلم و ستم و فساد و تباهي به انتخاب خودشان در اين چرخ گردون ارمغاني ديگر نخواهند يافت.

نوشته شده توسط ادمين سايت

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ ] [ ۰۷:۳۶:۵۵ ] [ MMR ] [ نظرات (0) ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
.: Weblog Themes By jahanblog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 11
دیروز : 0
افراد آنلاین : 2
همه : 624
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب