نماز و عترت
 
هدف كلي : در روزگار كنوني ، بشر چنان گرفتار تمدن مادي و ظواهر گوناگون آن شده است كه از خوديابي و خويشتن شناسي دور مانده است . علي رغم پيشرفت حيرت آوري كه انسان به مدد فن آوري كسب كرده ، تحقيقات نشان مي دهد كه نه تنها هنوز به آرامش رواني ـ كه از عناصر پايه ي سلامتي از ديدگاه سازمان جهاني بهداشت ( W.H.O ) و اساس يك زندگي سعادتمندانه است دست نيافته ، بلكه به موازات پيشرفت هاي علمي و مادي تمدن مدرن بر مشكلات و ناراحتي هاي رواني انسان نظير نااميدي ، پوچ گرايي، اضطراب ، ترس ، افسردگي ، اعتياد ، طلاق و خودكشي افزوده شده است . پژوهش ها نشان مي دهد كه ميانگين درمان ناشي از روان درماني بر پايه روش هاي علمي هنوز به ميزان رضايت بخشي نرسيده است. آنچه در دو دهه آخر قرن بيستم براي روان شناسان و توده مردم محسوس بود كمبود يا نبود توجه مدلها و مكتبها در بعد معنوي انسان است. از اين جا لزوم توجه به آموزه‌هاي ديني به خصوص قرآن كريم براي تأمين بهداشت رواني و سلامت روح و روان مشخص مي‌گردد. آموزه هاي قرآني راهكارهاي مناسب را در خصوص تامين سلامت روح و روان ارائه داده است . در اين مقاله سعي شده است به نقش قرآن بر سلامت روح و روان پرداخته شود .

مواد و روش ها : اين تحقيق مروري با مراجعه به منبع حيات بخش بشري "قرآن" و نيز با استفاده از مقالات معتبر علمي و جستجوي منابع مختلف در سايت هاي معتبر و نيز مطالعات كتابخانه اي انجام شده است .

نتايج : بهداشت روان انسان بحث سراسر قرآن كريم است. قرآن در حدود ۶۲۳۶ آيه در زمينه پرورش صحيح انسان و حفظ بهداشت روان سخن گفته است.  با مراجعه به آيات و روايات روشن مي گردد كه قرآن نسخه شفا بخش خداي سبحان براي بيماران رواني است. «و ننزَّل مِن القرآن ما هُوَ شفاءٌ و رحمَه للمؤمنينَ» در آيات متعددي، از قرآن به عنوان شفا ياد شده، آن سان كه گاه قرآن شفا دهنده دلها معرفي شده است. «به يقين براي شما از جانب پروردگارتان اندرزي، و درماني براي آنچه در سينه هاست. و رهنمود براي گروندگان (به خدا) آمده است.قرآن به عنوان يك درمانگر و درمان خود را معرفي مي كند و خدا را نيز به عنوان درمان و دارو بيان مي دارد.(يونس:57)كه بسياري از بيماري هاي روحي و رواني را درمان كرده و شفا مي بخشد.با ياد خدا دلها آرامش مي يابد.(رعد:28) . برخي از محققان و متخصصان علوم پزشكي،پژوهشهاي متعددي در اين مورد انجام داده اند و تاثيرات آموزه ها و آيات قرآن را در بهداشت رواني و تامين سلامت روح و روان انسان بررسي كرده اند.در اين تحقيقات تجربي نتايج مثبت و چشمگيري در مورد برخي مفاهيم و دستورات قرآن بدست آمده است:   1- وحدت شخصيت انسان و رابطه آن با توحيد قرآن 2-دميدن روح اميد و ممنوعيت يأس و نااميدي در قرآن و تاثير آن در كاهش افسردگي 3- دعوت قرآن به صبر و تاثير آن در كاهش فشارهاي رواني(بقره:153؛آل عمران:200( 4-دعوت قرآن به توكل بر خدا(احزاب:3؛آل عمران:159)و تاثير آن در حل مشكلات و آرامش رواني5- تاثير ياد خدا در آرامش دل(رعد:28)و رفع اضطراب و نگراني 6- ممنوعيت خودكشي در دين(نساء:29)و تاثير آن بر پايين آمدن آمار خودكشي در جوامع مذهبي 7- تاكيد بر محبت به پدر و مادر و تاثير آن در سلامت رواني افراد خانواده(سوره اسراء،آيه 24؛سوره بقره،آيه83)

بر اساس مطالعات انجام شده ، بين مذهبي بودن و معنا دار بودن زندگي و سلامت رواني ارتباط نزديكي وجود دارد. همانگونه كه در قرآن آمده "الا بذكر الله تطمئن القلوب"، ۲۶۰ بار كلمه "ذكر" آورده شده است كه منظور يادآوري است. قرآن آرامش و امنيت را، راه دستيابي به سلامت روان مي داند. مطالعات انجام شده با مضمون تاثير آواي قرآن بر اضطراب و درد بيماران تحت عمل جراحي يا آزمون هاي تشخيصي، بيانگر تاثير مثبت آواي قرآن بر سلامت روان و جسم مي باشد.

نتيجه گيري : قرآن و برنامه نوراني و حيات بخش آن، جامعه را به سوي سلامت سوق مي دهد. آموزه ي شفا جويي از قرآن كريم حقيقتي است كه خداوند رحمان در متن قرآن بدان اشاره كرده است. خداوند در قالب آيات متعددي به سلامت فردي و اجتماعي و در عين حال بهداشت جسمي و رواني بشر اشاره كرده است كه توجه به آنها مي تواند بهترين راه درمان و جامع ترين دستورالعمل بهداشتي در مقابله با آسيب هاي اين چنيني باشد. شناخت هر چه بيشتر تاثيرات قرآن در سلامت رواني انسان ها مي تواند ما را در شناخت بهتر قرآن و استفاده بيشتر از محضر آن در درمان بيماريهاي رواني كمك كند و راههاي جديدي را در استفاده از وحي الهي بر ما بگشايد. تمسك به قرآن و دين باوري به زندگي انسان ها معنا مي دهد و اين موجب آرامش بخشي بسياري از حوادث و رويدادها در جهان هستي است،كه از اين طريق به انسان آرامش رواني دست مي دهد . آرامش مومن نشانه ي انسجام عناصر رواني اوست و اين آرامش در سايه ذكر به دست مي آيد. هر آنچه ذكر خداوند متعال باشد و باعث شود تا ما خود را در محضر ذات مقدسش بيابيم ، باعث حاكميت فطرت و در نتيجه آرامش روان مي شود وچه ذكري بالاتر از قرآن كريم كه تعاليم درخشان آن و حتي صوت تلاوت آن، حضور دائم ما در محضر خداوند را گوشزد مي كند. لذا جهت برخورداري از آثار معنوي قرآن، بهره گيري از اين كلام الهي به عنوان يك روش تسكين دهنده ي مفيد و قابل دسترسي براي كاهش بيماريهاي روحي و رواني پيشنهاد مي شود.

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۳ دى ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۴۴:۲۷ ] [ MMR ] [ نظرات (0) ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
.: Weblog Themes By jahanblog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 6
دیروز : 0
افراد آنلاین : 2
همه : 619
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب