نماز و عترت
 
خدايا ! كيست كه طعم محبتت را چشيد و جز تو كسي را آرزو كرد ؟ كيست كه به نزديك تو مقام گرفت و لحظه اي روي گرداندن توانست ؟ خدايا ! ما را از آناني قرار ده كه به دوستي خود برگزيده اي و به عشق و محبت خود خالصشان كرده اي و مشتاق ديدارشان ساخته اي و به خواست خود خشنودشان كرده اي و نعمت ديدار را عطاشان كرده اي . در مقام رضايتشان نشانده اي و در غربت و تنهايي در پناهشان گرفته اي و در جوار خود به عالم راستي و حقيقت جايگاهشان بخشيده اي و به شناخت خود معرفتشان داده اي و سزاوار پرستششان كرده اي .
نماز اوّل وقت: 
كساني كه نماز خود را در اوّل وقت آن به جا مي­آورند در مقايسه با كساني كه اينگونه نيستند، نگرش يكساني در مورد نماز ندارند. گروه دوم هر وقت به ياد نماز خوانده­ نشده­ي خود مي­افتند، دلهره­ و اضطرابي وجودشان را فرا مي­گيرد. اين دلشوره ادامه دارد تا اينكه نماز خود را بخوانند و از دستش خلاص شوند. چنين نمازي، نه از روي عشق و محبّت به نماز؛ بلكه به انگيزه­ي رهايي از اين تكليف سخت بوده است. اين افراد به نماز به عنوان تكليفي سنگين و نگران كننده نگاه مي­كنند و ممكن است از اعماق وجود دوست داشته باشند كه «اي كاش خداوند تكليفي به عنوان نماز نداشت!». اين نگرش موجب مي­شود تا به تدريج از نماز فاصله گيرد و ـ نعوذ بالله ـ براي مدتي اصل نماز را كنار بگذارد تا اينكه وقتي به ياد نماز افتاد با خود بگويد: «اصلا نماز نمي­خوانم تا اينكه دلشوره­ي انجام ندادن اين تكليف در وجودش سايه نيندازد!». 

در مقابل، كسي كه نماز خود را در اوّل وقت آن به جا مي­آورد، هر وقت به ياد نماز مي­افتد نفس راحتي مي­كشد و از اينكه وظيفه­ي خود را به موقع انجام داده احساس «عزّت نفس» و «ارزشمندي» مي­كند. نماز اين شخص، نه به نيّت اداي تكليف و رهايي از آن؛ بلكه از روي محبّت و علاقه به خداي متعال و عشق به انجام تكليف الهي است. نماز اوّل وقت نزد خداي سبحان ارزش بسيار زيادي دارد و تا وقتي كه اين نمازگزار مقيد به نماز اوّل وقت است، شيطان نمي­تواند به راحتي در او نفوذ كرده و توفيق نماز را از او سلب نمايد. 

بنابراين براي اين كه هميشه نماز بخوانيد بهترين كار اين است كه مقيد به نماز اوّل وقت شويد. توجه داشته باشيد كه شيطان براي اين كه نماز را از شما بگيرد، سعي دارد تا در اوّلين قدم شما را از نماز اوّل وقت دور سازد. اگر توانست كسي را از نماز اوّل وقت دور سازد، به تدريج فاصله­ي او را با نماز اوّل وقت بيشتر و بيشتر مي­كند تا جايي كه شخص را در لبه­ي پرتگاه ترك نماز قرار دهد و با اندك تلنگيري در تنهايي و تاريكي ترك نماز رهايش سازد. پس وقتي تصميم گرفتيد نماز را در اوّل وقت بخوانيد، مقيد باشيد كه حتي براي نيم ساعت هم كه شده آن را به تأخير نيندازيد؛ چرا كه پذيرش تأخير نيم ساعتي، فتح بابي براي شيطان است تا اميدوارانه به وسوسه­ها و فشارهاي خود ادامه دهد و شما را راضي به پذيرش تأخيرهاي بيشتر نمايد. 

توجه: كساني كه به علت موقعيت كاري و درسي خود نمي­توانند نماز را هنگام اذان اقامه كنند، لااقل در اوّلين فرصت ممكن نماز خود را اقامه كنند، تا از فيض و بركات نماز اوّل وقت بي­بهره نمانند. 
فضيلت نماز اول وقت در روايات: 
پيامبر اكرم (صلي­الله­عليه­وآله) مي­فرمايد: هيچ بنده­اي نيست كه مراقب اوقات نماز باشد مگر اينكه سه چيز را براي او تضمين مي­كنم؛ «آسودگي در هنگام مردن»، «از بين رفتن غم و اندوه­ها»، و «نجات از آتش جهنم».

اميرالمؤمنين (عليه­السلام) مي­فرمايد: در خواندن [به موقع] نمازهاي پنج­گانه مراقبت كنيد؛ زيرا اين نمازها در پيشگاه خداوند متعال منزلت خاصي دارند.
نويسنده :منتظر مهدي(ع
امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۲ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۷:۴۳:۴۸ ] [ MMR ] [ نظرات (0) ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
.: Weblog Themes By jahanblog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 9
دیروز : 0
افراد آنلاین : 2
همه : 622
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب